Kahve Haberleri - Kahve ve Ekipman Deneyimleri

Ekipman İnceleme, Kahve Masası Akademi

Kahve Karafi Nasıl Seçilmeli? – How to Choose a Coffee Server?

Karaf, kahve demleme ritüeline keyif katan ve demleme/servis sırasında şık duran bir ekipman. Basit görünebilir ama kahve karafı (server ya da decanter isimleri ile de duyabilirsiniz) nelere dikkat etmeniz gerekir?

➡️ İşlevsellik… Demleme ekipmanınız (V60, Kalita, Aeropress, vs) karafın üstüne tam oturmalı ve kaymamalı. Bazı karaflar aeropress, delter press gibi ekipmanlar ile kullanıma uygun olmayabilir. Almadan önce iyi araştırmanızı öneririm.

➡️Karaf Hacmi…  Genelde tek kişilik demlemeler yapıyorsanız, 300 ml lik bir karaf size yeterli olacaktır. Daha büyük bir karaf seçtiğinizde, ısı kaybı daha çok olacak ve kahveniz daha çabuk soğuyacaktır. 2-3 kişilik demlemeler için, 600 ml hacimli bir karaf kullanabilirsiniz.

➡️Karaf Tasarımı... Karaf tabanının geniş, üst kısmının dar olmasına dikkat edin. Bu tarz bir şekil, demleme sonrası kahvenizi kokladığınızda, aromaların daha rahat alınmasına  yardımcı olacaktır.

➡️Malzeme… Hemen hemen baktığınız bütün karafların Borosilikat camdan yapıldığını göreceksiniz. Değilse uzak durun… Bu malzeme sıcaklık gradyanlarına karşı dayanımlıdır ve kolay kolay çatlamaz. Yani daha basit bir dille içine buz koyup, korkmadan sıcak suyu dökerek Japon Usulü Soğuk Demleme yapabilirsiniz.😉

Not: Kahvenizi demledikten sonra, karafınızı hafifçe dairesel bir şekilde sallayıp, koklamayı unutmayın! Afiyet olsun!

How to Choose a Coffee Server?

Coffee server (carafe) is an important part of your brewing ritual and also looks stylish when coffee is served. It may sound simple, but what you should look at when buying one?

➡️ Functionality… Your brewing equipment (V60, Kalita, Aeropress, etc.) should be safely seated on top of the server and should not slip. Some servers may not be suitable for use with equipment such as aeropress or delter press. I suggest you check this before buying one.

➡️ Server Volume…  If you usually brew single cup, a 300 ml server will be sufficient. Your coffee will cool down faster if you choose a bigger server due to increased heat loss. A 600 ml server can be chosen for larger brews for two or three people.

➡️ Server Design… Make sure that the server base is wide and the top is narrower. This type of shape will help you to identify aromas easily when coffee is smelled after brewing.

➡️ Material... You’ll realize that almost all of the servers are made of borosilicate glass. If not, do not buy it!  This material has high resistance to temperature gradients and does not crack easily.  You can make a Japanese Cold Brew by simply putting ice in your server and pouring hot water on it. No worries at all! 😉

Note: Do not forget to gently spin your coffee after brewing! Then smell and enjoy!

1 Comment

  1. blacklucidity

    şarap tadımındaki karaf ile kahve karafı arasında tek önemli fark ısı farkı. kahvemizi sıcak korumak zorundayız havalandıkça soğuyor. (ayrıca emek verdikçe daha güzel oluyor. en güzel kahve kendi yaptığındır)
    jumbo glory karaf diye bir karaf gördüm. birileri emek vermiş. sevindirici. merak da etmekteyim.
    ama karaf ve ısı koruma sorunu çözülünce daha iyi olacaktır

Leave a Reply