253 Gün Paketinde Sakladığım Kahveyi Demledim!

Cleanacup Coffee Roastery  – Burundi Bwayi Microlot

Bölge Çiftlik Tür İşlem Rakım Hasat
Matongo, Kayanza Çeşitli küçük toprak sahibi çiftçiler Bourbon, Jackson, Mbirizi Yıkanmış 1760 2019
Tedarikçi Cupping Puanı
Cafe Imports 88
Tadım Notları
Bal, nugat, çiçeksi, greyfurt, hafif meyve asiditesi, iyi gövde, tatlı, karamel.

 

253 gün valfli paketinde saklanmış bir kahve daha karşınızda… Demlerken Lilydrip kullandım. Bu tarz kahvelerde önemli nokta ince öğütmek. Comandante ile 16 kilikte öğüttüm. Geçen zaman suyu tutmasını zorlaştırmış oldukça hızlı bir demleme oldu. 2:12’de bitti. 240 ml suyu 80 ppm olarak kullandım. Peki tadı nasıl?

 

Bu senenin favori kahvelerimden biri olan bu Burundi kahvesi ile 253 gün sonra farklı bir deneyim yaşadım. Kahve normalde ilk denediğimde kavrum üzerinden yaklaşık 15 gün geçmişti. Aldığım not ise şöyleymiş: Oldukça çiçeksi koku, meyve asiditesi yoğun portakal kabuğu ve greyfurta eşlik eden tatlılık.

253 gün sonra ise; Koku oldukça sönük, kesinlikle çiceksi bir koku yok. Oldukça fermente bir koku var. Öğütüm sırasında bu fermente koku vişne benzeri bir kokuya döndü. Demlediğimde çok az dahi olsa blooming yaptı. Tadımda ise ciddi şarapımsı tadım notaları hakimdi, zaman zaman sönük kırmızı meyve lezzeti gelse de damakta oldukça acı bir tad bıraktı. Soğumaya başladıkça şarapsı tad kendini canlı bir greyfurt tadına bıraktı ancak oldukça acıydı. Direkt olarak turunç bile diyebilirim. After taste oldukça acımsıydı. Ama şunu söyleyebilir içilemeyecek kadar kötü değildi. Bambaşka bir deneyim oldu☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir